Ak by nebol funkčný prívod pitnej vody, majiteľ reštauráciu môže zatvoriť.

Všetky stupačky tvoria spoločné vybavenie domu a musia byť na požiadanie pracovníkovi správcu, alebo inej oprávnenej osobe, pre prípad potreby odstránenia poruchy. To platí aj po realizácii výmeny - stále môže dôjsť k havárii napr. na rozvode od stupačky ďalej do bytu. Stupačky sú zvislé rozvody potrubia, výmeny vodomerných zostav ktoré do bytov privádzajú pitnú vodu a plyn. V panelových domoch sú súčasné stupačky vody a plynu z oceľového potrubia. Životnosť vodoinštalatérske práce oceľových rozvodov sa podľa kvality potrubia pohybuje medzi 20-30 rokmi. Dnes sú tieto oceľové potrubia na hranici svojej životnosti a v mnohých miestach dochádza k netesnostiam na vodovodnom aj kanalizačnom rozvode, čo následne zvyšuje vlhkosť v bytových šachtách. Vplyvom vlhkosti korodujú oceľové potrubia vody a plynu, čiastočná oprava takéhoto potrubia je nákladná a len dočasná. Pri výmene stupačiek sú najskôr demontované dvere bytových jadier, vypustená voda z potrubia a demontované vodomery vodoinštalatérske práceenter image description here . Následne dochádza k vyrezaniu starých oceľových stúpačiek vody a plynu. Pre rekonštrukciu stupačiek výmeny vodomerných zostav pitnej vody odporúčame vysokokvalitné plast-hliníkové rúrky. Plast-hliníkové potrubie sa na rozdiel od iných ponúkaných materiálov pre výmenu rozvodov pitnej vody nekrúti a je absolútne tiché a odolné voči korózii. Pri jeho použití pre výmenu stupačiek pitnej vody nie je potrebné inštalovať kompenzátor. Naša firma vykonáva fixáciu oprava potrubí proti vertikálnemu zosunutiu stupačiek na každom poschodí, tesne pod miestom bytovej odbočky a pod nátrubkom cirkulácie teplej vody. Stupačky SV, TÚV a jej cirkulácie musia byť vhodne zaizolované aby nedochádzalo k tepelnej strate, preto používame izoláciu o hrúbke min. 20 mm. Zvláštna pozornosť musí byť tiež venovaná prechodom stúpačiek oprava potrubí podlahou jednotlivých poschodí. Prechody medzi jednotlivými poschodiami sú vyplnené protipožiarnou penou a následne zabetónované. enter image description here Prestupy musia byť vykonané tak, aby bolo vyhovené požiarnym predpisom. V súčasnosti sú v bytových domoch stúpačky vody a plynu z oceľových rúr, ktorých životnosť sa pohybuje v rozmedzí 20 – 30 rokov, v závislosti od ich kvality.

Je výtokový ventil na vodovodnej batérií naozaj dôležitý?

Vodovodná batéria je jedným zo základných súčastí každej funkčnej domácnosti. enter image description here Môžeme ju nájsť v našej kúpeľni a taktiež aj v našej kuchyni. Je nevyhnutnou súčasťou rozloženia našej domácnosti a využívame ju takmer pri každom hygienickom úkone, pri varení alebo pri obsluhe rôznych spotrebičov. Druhov vodovodnej batérie poznáme veľa. Medzi tie najpoužívanejšie patria kohútikové, tie aj ako prvé získali našu dôveru a hneď si našli svoje využitie v bežnej domácnosti alebo rôznych reštauračných komplexoch. Pákové batérie fungujú na podobnom princípe ako kohútikové. Nástenné batérie sú primontovane k stene a sú náročnejšie na servisnú obsluhu. Stojanové batérie kotvia v sanite. Týchto druhov je strašne veľa ale najviac využívame tieto spomenuté. Batérie sa od seba líšia aj cenou. Niektoré majú v sebe zabudovaný termostat, iné najnovšie typy dokonca aj led nadstavec ktorý mení farby podľa aktuálneho stavu batérie.

Musíme však počítať s tým že batérie ktoré sa pohybujú v menšom cenovom rozmedzí nesú so sebou aj isté riziko. V Slovenských domácnostiach môžeme nájsť batérie ktoré sa pohybujú väčšinou v týchto menších cenových rozmedziach keďže v našich domácnostiach väčšinou žijú ľudia ktorý si na takýto výber moc nepotrpia. Ale tu z tohto spomínaného rizika nižšej životnosti vzniká väčšinou nečakaný únik vody. Čo to je? enter image description here Únik vody je neobvyklý a nenormický únik vody z batérie ktorá nesie isté poškodenie. Tento únik môže zasiahnuť do financií ale niekedy môže až vyústiť v poškodenie celého okolia vodovodnej batérie pokiaľ je na začiatku únik pomerne ignorovaný a následne dokáže v dosť krátkom časovom intervale spôsobiť ešte väčšie materiálne a povrchové škody ktoré logický vedú ešte k väčším finančným ťažkostiam ktoré nemilo prekvapia akéhokoľvek vlastníka domácnosti. Únik vody väčšinou začína poškodením výtokového ventilu. Je možné že ignorácia stagnujúceho výtokového ventilu nám môže spôsobiť únik vody? Áno môže.

A nejedná sa len o výtokový ventil ktorý sa nachádza na kohútikových batériách. Môže sa taktiež aj jednať o práčkový ventil, pisoárový ventil alebo dokonca aj o podomietkový chróm. enter image description here Pokiaľ sa nachádzate v modernejšej alebo vybavenejšej domácnosti úniky na všetkých týchto miestach vás môžu stáť poriadne draho. Nestačí len pár utiahnutí univerzálnym kľúčom. Ventil môže vypovedať službu počas vášho pokojného spánku, vášho pobytu v práci alebo v akejkoľvek inej “nečakanej” situácií. Preto je potrebné hneď pri prvom náznaku možného poškodenia alebo stagnácií rôznorodých ventilov kontaktovať vodoinštalatéra v okolí. Výmena vám zaberie len zlomok z ceny ktorú by mohla tvoriť následne finálna cena všetkých skompletizovaných škôd. Ušetrí vám to veľa času aj energie.